Dla mnie ptasiarza, każde spotkanie z ptakami to okazja do obserwacji i nauki czegoś nowego. Szczególnie lubię obserwować te najmniejsze – mysikróliki, strzyżyki czy raniuszki. Zwłaszcza te dwa pierwsze gatunki są ciekawymi do obserwacji z uwagi na ich ruchliwość. A do tego mimo, że spotykam je zimą blisko karmników, nigdy nie widziałem aby z nich korzystały. Pytanie nasuwa się samo: czym się w tym okresie żywią. Oczywiście mogłem wpisać takie pytanie do przeglądarki i pewnie znalazł bym gotową odpowiedz. Zobaczyć to jednak na żywo to jest zupełnie co innego. Taka właśnie okazja obserwacji się nadarzyła. Było dość zimno i prószył śnieg. Wśród gałęzi świerku srebrzystego i tui najpierw usłyszałem szczebiotliwe dźwięki a później zauważyłem uwijające się mysikróliki. Wykazywały charakterystyczną dla tego gatunku ruchliwość. Początkowo sądziłem, że spijają z igieł wilgoć, ale po co, skoro obok było oczko wodne i to nie zamarznięte. Przyglądałem się im dość długo w bezruchu a moją cierpliwość wynagrodziły tym, że mogłem podejść do nich na tyle blisko aby ich nie spłoszyć i mimo złych warunków świetlnych zrobić zdjęcia. Gdy opuściły świerk i przeniosły się na pobliski modrzew, obejrzałem dokładnie czego one tam szukały. Doszedłem do wniosku, że pożywiały się owadami poukrywanymi w zakamarkach świerku. W wielu miejscach „łuski” kory na gałązkach były podniesione. Sądzę, że nie łatwo zimą trafić na taki pokarm i dlatego taka ich ruchliwość aby nazbierać go odpowiednio dużo. Nazwa mysikrólik wiąże się najprawdopodobniej z małymi rozmiarami i żółtą, przypominającą koronę plamką na czubku głowy. Długość ich ciała nie przekracza 9 cm, a waga wynosi miedzy 4,5 a 7 g. Mały król, mysi król – mysikrólik.
6 komentarzy
Jest tak ładny, że radośniej robi się na sercu. Strzyżyki i raniuszki oczywiście też mają w sobie ten „ptasi” urok. Bardzo proszę o zdjecia tych maluszków, gdy oprawiają zmyślnie poszukują owadów i larw. Słuchając opowiadań prof Karpińskiego dowiedziałem się, że ptaki mogą żerować w wielogatunkowych stadach, gdzie szefem jest np. zmyślny dzięcioł. Zdjęcia piękne, aż chce się dotknąć.
Dziękuję bardzo za tak pozytywną ocenę zdjęć Co do stadnego żerowania często to obserwuję, Zazwyczaj są to stada dzwońców a w nich szczygły. Inne wielogatunkowe stada to raniuszki i sikorki. Pozdrawiam
Piękny opis mysikrólika i wspaniałe zdjęcia.
Bardzo dziękuję za miłe słowa Pozdrawiam
Piękne opisy – świetnie się to czyta.
Prosimy o więcej 🙂
Dziękuję 🙂